JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ? POŁYSK I BRAK MIKROUSZKODZEŃ

 

 

        Rewelacyjnym sposobem na odświeżenie biżuterii jest czyszczenie sodą. To produkt o szerokim spectrum zastosowania. Od lat, wykorzystywany jest w domowych gospodarstwach. Naturalny, tani, a zarazem bardzo skuteczny. Zaśniedziałą biżuterię należy włożyć po prostu, na kilkanaście minut, do 3 litrów gorącej wody, do której należy dodać 5 łyżek octu i 4 łyżki sody oczyszczonej. Składniki nie uszkodzą powierzchni biżuterii, a płyn  dotrze do każdego zakamarka łańcuszka, bransoletki czy naszyjnika. Czyszczenie srebra sodą nie powoduje jego dalszego matowienia. Wyroby ze złota warto jest także posmarować sokiem z cebuli, a później wypolerować miękką szmatką. Można także przygotować mieszankę złożoną z:

 

Płatków mydlanych

Sody oczyszczonej (2-3 płaskie łyżeczki)

 

 

Soku z cebuli

 

 

 

      Do przygotowanej papki wrzucamy biżuterię. Po kilku godzinach wyjmujemy ją z mikstury, suszymy i dokładnie wycieramy miękką szmatką. Złote naszyjniki czy pierścionki dobrze czyści się także zwilżoną watą, z odrobiną  proszku do pieczenia. Do przywrócenia blasku pociemniałego srebra warto użyć również zwykłej kredy szkolnej. Można przygotować mieszankę kredy i spirytusu, którą następnie nakłada się na powierzchnię i pozostawia na 30 minut. Po tym okresie czasu biżuterię należy oczyścić z resztek mieszanki i wypolerować delikatnym materiałem. Czyszczenie biżuterii można wykonać również przy użyciu amoniaku lub soku z cytryny. Na zaśniedziałą ozdobę rewelacyjnie podziała umycie jej w wodzie po ugotowanych łupinach ziemniaków lub nałożenie na nią piany ubitej z kurzego jaja. Do wycierania i polerowania zawsze należy używać tylko miękkiej, najlepiej flanelowej szmatki lub waty.

 

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami zapewni jej świeży wygląd na długie lata użytkowania.

 

        Łatwiejszym sposobem na pielęgnację biżuterii srebrnej jest zakup specjalnego płynu do kąpieli srebrna. Wkłada się wtedy biżuterię na kilka minut do tego specjalnego płynu, po czym należy wypłukać ją pod bieżącą wodą a na koniec osuszyć miękką ściereczką.

       Świetnie, do czyszczenia biżuterii, zarówno szlachetnej jak i sztucznej, sprawdza się specjalna ściereczka. Możemy śmiało ją polecić, gdyż korzystamy z niej w swojej pracowni. Wkrótce dodamy ją do naszej oferty, aby każdy klient mógł ją zakupić i sam przekonać się o jej fenomenalnym działaniu. Wystarczy potrzeć zaśniedziałe elementy, czy to bigle, czy zapięcie a po chwili uzyskujemy oczekiwany efekt.

Jednak podstawowym elementem w pielęgnacji biżuterii, poza tymi wszystkimi wyżej wymienionymi metodami, jest oczywiście jej prawidłowe przechowywanie. Najlepiej, aby każdą biżuterię przechowywać w osobnym woreczku strunowym. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie dostanie się do niej powietrze, bo jak może nie każdy wie, biżuteria pod wpływem powietrza, utlenia się, przez co czernieje i traci połysk. I co bardzo ważne - nie będzie miała kontaktu z innymi metalami. Również plusem w osobnym przechowywaniu naszych drogocenności będzie to, że ozdoby nie będą się ze sobą stykały, czyli nie będą miały możliwości na porysowania i uszkodzenia.