Naturalne piękno - kamienie naturalne

 

Naturalne piękno - kamienie naturalne od lat cieszą się nieustającym powodzeniem wśród jubilerów i kupujących ich wyroby. Bogactwo kamieni naturalnych sprawia, że dostępna jest bogata gama wyrobów nimi zdobionych. Ich cena jest zależna od rodzaju surowca i może, zarówno osiągać wartość kilkunastu milionów złotych, jak i kilkudziesięciu złotych. Kamienie naturalne dzielimy na:

  • Szlachetne,
  • Półszlachetne.

Te pierwsze są zazwyczaj oprawiane w wartościowy kruszec, taki, jak złoto czy platyna. Półszlachetne stanowią przeważnie detale biżuterii srebrnej. Dla wielu osób podstawowym kryterium, jakim kierują się przy wyborze biżuterii, jest to, jakie kamienie szlachetne zostały użyte do jej produkcji. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi jest wyjątkowa pod każdym względem, zarówno wartości, jak i piękna. Kamienie szlachetne zdobi zazwyczaj piękny szlif i blask. Ich cena jest uwarunkowana stopniem trudności ich pozyskiwania oraz występowania w naturze. Uroda kamieni naturalnych ukształtowała się pod wpływem wielu czynników. To surowiec, występujący w pokładach skał, więc proces jego powstawania liczy sobie tysiące a nawet miliony lat. To jeden z najpiękniejszych darów natury, wykorzystywany przez człowieka od wieków do zdobienia nie tylko biżuterii, ale także insygniów koronnych czy mieczy. Moc kamieni naturalnych jest zaklęta w ich historii i procesie tworzenia. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Najwięcej tego typu surowców wydobywa się na terenie m.in. Rosji - diamenty, Afryki - akwamaryn, Australii – opale, Birmy – rubiny czy nawet Dolnego Śląska - Kryształ górski.

Naturalne piękno - kamienie naturalne – piękny dar natury

 

Działanie kamieni naturalnych opiera się na ich właściwościach leczniczych. Prozdrowotne właściwości kamieni naturalnych wykorzystywane były już w starożytności. Obecnie są one stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i w medycynie indyjskiej – ajurwedzie. Zdaniem chińskich medyków wyroby z kamienia naturalnego,  noszone codziennie, wspomagają pracę wielu narządów i pozwalają cieszyć się zdrowiem. Agat leczy choroby kobiece, akwamaryn pomaga w astmie, ametyst łagodzi bóle głowy, cytryn odtruwa organizm, a diament odmładza i dodaje sił witalnych, zaś kryształ górski pochłania toksyny z przyjmowanych lekarstw. Od wieków kamienie naturalne do wyrobu biżuterii cieszą się wyjątkowym powodzeniem. Pięknie oprawione stają się ozdobą niejednej dłoni czy szyi. Wzbudzają zachwyt i podziw oraz są obiektem pożądania wielu kobiet, na całym świecie. Kamienie naturalne jubilerskie są dostępne w sprzedaży w formie nie poddanej obróbce. To jubiler dopiero nadaje im pożądany kształt i decyduje o ich przeznaczeniu. Kamienie szlachetne odznaczają się trwałością oraz twardością, która mierzy się w skali Mohsa. Kamienie naturalne biżuteria, to ozdoba ponadczasowa i wciąż niezwykle popularna. Występujące w przyrodzie minerały i skały o dużo mniejszej twardości i trwałości,  również wykorzystuje się do tworzenia dzieł sztuki jubilerskiej. Określa się je, jako kamienie półszlachetne. Należą do nich m.in. jaspis, agat, malachit czy  lapis lazuli. W połączeniu ze złotem lub srebrem – biżuteria z kamieniami półszlachetnymi - nabiera wyjątkowego uroku. Tego typu wyroby cechuje bogata gama kolorystyczna oraz różnorodność kształtów. Kamienie półszlachetne są materiałem nie tylko do wyrobu biżuterii, ale również przedmiotów ozdobnych czy witraży. Wyroby z kamieni półszlachetnych wydobywają najbardziej wartościowe ich cechy, wykorzystują ich przeźroczystość, fakturę i specyficzną kolorystykę.

Naturalne kamienie to jeden z najpiękniejszych darów, jakimi obdarzyła nas natura. Człowiek od wieków umiejętnie korzysta z ich piękna i mocy.

W naszym sklepie, do tworzenia biżuterii, również wykorzystujemy kamienie naturalne. Zakupujemy już obrobione i oszlifowane kamienie i tworzymy z nich naszyjniki, bransoletki i kolczyki. W naszym asortymencie możecie znaleźć przede wszystkim takie kamienie jak agat, hematyt, jadeit, jaspis, kryształ górski, kwarc różowy, labradoryt, malachit, noc kairu, opal, onyks, piasek pustyni.

Przy wyborze biżuterii z kamieni naturalnych, oprócz walorów wizualnych, warto kierować się znaczeniem danych kamieni. Często mogą pomóc przy męczących nas dolegliwościach. Poniżej przedstawię znaczenie wybranych kamieni naturalnych:

 

Agat - „kamień siły” – pomaga uwolnić się od stresu, dodaje pewności siebie i ułatwia podejmowanie wyzwań. Wspomaga leczenie chorób oczu, skóry i nerek. Wspiera w stanach zwątpienia, depresji, pomaga w bezsenności i koszmarach.

 

Hematyt – “kamień wojowników”- sprawia, że marzenia się realizują, ułatwia realizację wybranego celu. Zgodnie z metodą leczenia kamieniami, hematyt oddziałuje na krew i krwiobieg w organizmie człowieka. Zaczynając od poprawy wchłaniania żelaza we krwi, kończąc na tamowaniu krwawienia i wpływaniu na menstruację. Ponadto leczy problemy z bezsennością oraz choroby reumatyczne.

 

Jadeit – zapewnia szczęście, dobrobyt i dobre pożycie małżeńskie. Jest symbolem władzy, powodzenia oraz fortuny. Pomaga utrzymać pieniądze przy sobie. Idealny dla kobiet zajmujących się negocjacjami I handlem, gdyż jadeit wspomaga negocjacje. Ponad to, przynosi mocny i spokojny sen, szczególnie osobom cierpiącym na koszmary.

 

Jaspis – dodaje pewności siebie. Pomaga utrzymać i chronic to co do tej pory osiągneliśmy. Przypisuje się mu niezwykłe właściwości lecznicze. Pomaga w chorobach nerek, bólów głowy i w braku apetytu. Jaspis uspokaja i odpręża. Poprawia relacje między ludźmi i przywraca zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Kryształ górski – pomaga w medytacji, relaksacji, oczyszczaniu I wzmacnianiu organizmu. Ułatwia komunikację między ciałem a światem duchowym. Warto go mieć przy sobie, gdyż odbija od nas negatywne wpływy innych osób.

Kwarc różowy – “kamień miłości”- pozwala otworzyć się na miłość i dostrzec piękno dookoła nas. Dzięki niemu dostrzegamy intencje innych osób i łatwiej budujemy relacje.

Labradoryt – “kamień odwagi”. Jest to idealny kamień dla osób, które tworzą, gdyż oddziałuje na sferę kreatywności i innowacyjności. Nosząc go oczyszczamy nasz umysł I zwiększamy koncentrację, dzięki czemu wpadamy na niebanalne pomysły. Dzięki swym właściwościom obdarza entuzjazmem i przynosi powodzenie i szczęście temu kto go nosi.

Malachit – przepiękny kamień o zielonej barwie. Przynosi harmonię i równowagę, oraz otwiera serce na miłość. Jego barwa uspokaja umysł I rytm serca. Pomaga także w biznesie czyli przyciąga klientów.

Opal –chroni przed stagnacją i pozwala z pozytywnym spojrzeniem przyjmować informacje. Wydobywa z naszego wnętrza energię, pozwala dostrzec swoje zalety i wykorzystać je w kreatywnym działaniu. Opal pomaga zrozumieć, że każde wydarzenie nas uczy i rozwija.

Onyks – jest to kamień o niesamowicie głębokiej, czarnej barwie. Wzmacnia odporność na stres, oraz dodaje siły przy wykonywaniu trudnych zadań. Przynosi równowagę i jasność umysłu. Daje poczucie kontroli nad własnym życiem.

 

Czy po przeczytaniu tego artykuły wybraliście dla siebie odpowiedni kamień? Pamiętajmy jednak, że kamienie mają siłę wspomagającą, a nie sprawczą i samo posiadanie bransoletki z wybranych kamieni naturalnych nie wyleczy naszego złamanego serca czy naszych nerek. Jednak myślę, że warto wybrać swój kamień mocy, założyć do rękę i z nim żyć. Myślę, że posiadanie takiej bransoletki na pewno doda nam pewności siebie a co za tym idzie pomoże iść przez życie z podniesioną głową i uśmiechem na twarzy J